Czym jest employer branding?

15 stycznia, 2019 Anna Godek-Biniasz

Czym jest employer branding?

Employer branding dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Marka pracodawcy jest równie ważna jak sam produkt czy usługa i opinie o nich. Wpływa na wizerunek całej firmy, pozwala znajdować właściwych ludzi, a zatem budować silny biznes i rosnąć. W dużej mierze zastępuje działania tradycyjnie rozumiany PR na rzecz ciekawych i efektywnych dla firmy oraz jej pracowników działań.

Powinna być częścią strategii działań każdej firmy, która myśli o rozwoju.
Często wchodzi w zakres większej strategii firmy – zahaczając o CSR i marketing.

Dziś, gdy konkurencja czai się za każdym zakrętem, umiejętność przyciągnięcia i utrzymanie najlepszego pracownika staje się kluczowym elementem wpływającym na sukces organizacji. Spadające bezrobocie i rosnąca liczba firm, dla których to ludzie są najcenniejszym zasobem sprawia, że w wielu branżach to pracownicy wybierają pracodawcę a nie pracodawcy pracownika. Narzędziem walki o najlepszy zespół i przewagę konkurencyjną stają się employer branding oraz działania z zakresu CSR.

Employer branding to zespół działań, których celem jest budowanie przedsiębiorstwa postrzeganego jako „pracodawca z wyboru”. Zasłużyć na to miano mogą sobie firmy, które budują przyjazne środowisko pracy i oferują szansę na rozwój swoim pracownikom. Wyróżniamy dwa filary employer branding: wewnętrzny oraz zewnętrzny. Pierwszy skierowany jest do obecnie zatrudnionego już zespołu. Koncentruje się na budowaniu pozytywnych kontaktów pomiędzy top managementem a pracownikami. Drugi odnosi się do potencjalnych pracowników, z którymi przedsiębiorstwo chce nawiązać współpracę.

Tworzenie pozytywnego odbioru marki jako pracodawcy staje się strategiczne w kontekście budowania silnego biznesu, ponieważ pomaga firmom rekrutować najlepszych kandydatów, obniżać koszty zatrudnienia (odejść niezadowolonych pracowników) oraz zwiększać produktywność.

Employer branding z każdym rokiem coraz silniej wypiera tradycyjnie rozumiany PR. Organizacja ciekawych inicjatyw na rzecz pracowników staje się efektywniejszym narzędziem budowania pozytywnego wizerunku firmy.
Przedsiębiorstwa, które rozumieją potęgę, employer brandingu są dzisiaj krok przed konkurencją. Budują spójne strategie społecznej odpowiedzialności względem otoczenia wewnętrznego i zewnętrznego, kierując jasny sygnał – dla nas ważni są ludzie, u nas nie tylko zarobisz, w naszej firmie rozwiniesz swój talent. Od czego zatem rozpocząć employer branding?

Krok 1: Zdefiniowanie celów employer branding

Przemyśl, co chcesz osiągnąć budując silną markę pracodawcy. Wśród najczęstszych celów możemy wskazać:
– otrzymywanie większej liczby aplikacji
– dotarcie do najlepiej wykwalifikowanych kandydatów
– zwiększenie zaangażowania
– zbudowanie relacji z obecnymi pracownikami.

Krok 2: Zdefiniuj swojego potencjalnego kandydata

Ustalenie profilu idealnego kandydata jest krytycznym punktem przy budowaniu employer brandingu. Profil kandydata to jasny, możliwie precyzyjny opis osoby, której poszukujesz. Powinien zawierać szczegółowe określenie umiejętności, cech, wiedzy i doświadczenia, jakie powinien posiadać pracownik na danym stanowisku, aby efektywnie wypełniać swoje obowiązki. Bez tej wiedzy, nie będziesz w stanie kierować spersonalizowanych komunikatów i tym samym nie przyciągniesz ludzi do firmy.

Krok 3: Zdefiniuj EVP czyli unikalne wartości pracodawcy

Określ unikalne wartości, które wyróżniają Twoją markę wśród innych pracodawców. Zastanów się czy wiesz, dlaczego obecni pracownicy wybrali właśnie Twoją firmę? Jakie aspekty przekonały ich, aby pozostali w zespole? Co podoba im się najbardziej w polityce firmy? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci stworzyć skuteczną strategię.

Krok 4: Ustal kanały promocji swojej marki wśród potencjalnych kandydatów

Zdecyduj, jakimi drogami będziesz komunikował o swojej marce, do wyboru masz zarówno źródła online(social media, portale rekrutacyjne) jak i offline (plakaty, ulotki). Dostosuj kanały do grupy docelowej. W przypadku poszukiwania kierowników i menadżerów skuteczny jest Linkedin. Natomiast, gdy poszukujesz młodych animatorów warto wykorzystać Facebooka.

Krok 5: Mierz swój sukces w employer branding

Analityka HR i mierzenie najważniejszych wskaźników zatrudnienia stało się jednym z głównych celów dla specjalistów HR. Wyniki powinny odnosić się do celów, które postawiłeś sobie w pierwszy kroku,

Nie ma wątpliwości, że firmy, które chcą współpracować z najlepszymi z najlepszych muszą oferować, więcej niż konkurencja, więcej niż pewne miejsce i dobre zarobki. Employer branding nie może być wyłącznie zrywem spowodowanym nową modą lub jednorazowym działaniem. Skuteczne budowanie wizerunku marki, jako dobrego pracodawcy wymaga opracowania przemyślanej strategii.

Rich Snippets
Czym jest employer branding?
Tytuł artykułu
Czym jest employer branding?
Opis
Employer branding dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Marka pracodawcy jest równie ważna jak sam produkt czy usługa i opinie o nich.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.